Hayatın yorgun ve stresli tarafıyla ilgilenirken şüphesiz bazen cildimizi ihmal ediyoruz. Hatta bazı insanlar bu yoğun iş temposunda yemek yemeyi bile unutuyor. Ama unutmayalım ki cildimiz beslenmemizin aynası gibidir. Yani güzel bir cilde kavuşmak akılcı beslenmeyle birlikte gelir. Peki nasıl beslenmeliyiz ? 

Önemli olan neyi, ne zaman, ne miktarda tüketeceğinizi bilerek; yeterli, dengeli, doğru ve bilinçli beslenmektir. Peki bu beslenme aşamasında bize ne iyi gelir? Aşağıda yazılan temel gıdalar şüphesiz cilt dostu niteliğinde…

IMG_2682.jpeg

1-) Balık: Balıkta, diğer hayvansal kaynaklı besinlerin aksine doymuş yağ yerine, doymamış yağ asitleri denilen omega3 yağ asitleri bulunur. İçindeki bol protein sayesinde de insanların genç kalmasına olanak sağlıyor.

IMG_2678.jpeg

2-) Elma: Elma önemli bir C vitamini kaynağıdır. Güçlü bir antioksidan olan C vitamini, hücreleri yeniler. Aynı zamanda haftada yeterli derecede tüketmeniz halinde kilo vermeye bile yardımcı olmaktadır.

IMG_2684.jpeg

3-)Portakal: Bir adet portakal günlük C vitamini ihtiyacınızın %100’ünden fazlasını içerir. C vitamini de bildiğiniz üzere cildi yenilemede büyük bir etkendir. 

IMG_2680.jpeg

4-)Ispanak:Yeterli derecede alınmadığında deri pullanması ve akne gibi sorunlara yol açan A vitamininin bulunduğu besinler arasında Ispanakta var.Düzenli olarak tüketildiğinde ise cildin onarılmasını ve bakımını üstlenmektedir.

IMG_2683.jpeg

5-)Domates:Cildi, güneşin zararlı etkilerinden koruyan bir diğer güçlü antioksidan ise E vitaminidir. E vitamininin başında da şüphesiz domates gelmektedir.