Yemek yeme alışkanlıklarımız gün içinde yaptığımız bedensel ve zihinsel faaliyetlerimizi nasıl etkilemektedir?Yada atlanan her öğün geri dönüşü bize nasıl olur?Tüm bu kendimize sormadığımız ama vücudumuzun bize sorduğu sorulardır.Yani yapılmayan yada aksatılan yemek öğünleri kişi de unutkanlık,yorgunluk ,algı zayıflığı,beyin kontrolü güçlüğü,denge kaybı,hassasiyet ve sinirlilik hali gibi daha birçok ruhsal ve bedensel olumsuz tepkilere sebebiyet vermektedir.

IMG_2850.jpeg

Gün içinde gerçekleştirdiğimiz ilk en önemli öğün Kahvaltı dır. Çünkü insan güne nasıl başlarsa gün içindeki yaptığı tüm faaliyetler de sabah yapılan yada yapılamayan kahvaltı öğününe göre şekillenecektir.Gece oldukça yavaşlayan metabolizma sabah yapılan dengeli ve sağlıklı kahvaltıyla ivme kazanarak hızlanacaktır.Biz bu kıymetli öğünü atlarsak ilerleyen saatlerde biranda  alacağımız her bir besin maddesi vücudun yavaş olan dengesini altüst edeceği için vücut bu duruma engel olmak adına bu alınan besinler yağ olarak depolanacaktır. Yani kendine savunma mekanizması oluşturacaktır da diyebiliriz.Bu olumsuzlukların yanında sağlığımızı da ciddi risk altına girecektir.Vücut her gün besin depolaması yapacağı için geri verilmesi güç kilolarla savaşmak durumunda kalacağız.Tüm bu yaşanan olumsuzluklarda bizi toplumdan uzaklaştırarak kendimize daha güvensiz bireyler halini almaktan kaçınamayacağımız bir durumun içinde yer almış olacağız.

En çok zevk alarak yaptığımız kahvaltının sırları;

-Öncelikle ne kadar besine ihtiyaç duyduğumuzu belirlemek yani çalışma yoğunluğu da diyebiliriz.Çünkü alınacak porsiyon ofis çalışanı yada bir işçinin alması gereken miktar değişkenlik gösterecektir elbette.

IMG_2845.jpeg

-İhtiyacımız olan şekeri dengede tutmak adına reçel yada çikolata yerine meyve ve meyve suları tercih edilebilir.

IMG_2844.jpeg

-Beyaz ekmek,simit gibi oldukça yoğun karbonhidrat içerek ekmek türleri yerine 1 yada 2 dilim esmer ekmek tercih edilmeli.

IMG_2849.jpeg

-İçecek yerine de çay yada kahve yerine süt ve taze sıkılmış meyve suları yer almalı.

-Karbonhidrat her besin maddesinden vücuda alınmakla beraber protein her besinde bulunmadığı için genelde vücutta yetersiz kalır.Sabah kahvaltısında daha çok protein ağırlıklı beslenerek bu açığı kapatabiliriz.

Peki nedir bu protein ağırlıklı sabah kahvaltısında tüketebileceğimiz besinler?

IMG_2846.jpeg

Herkesinde bildiği gibi protein deposu olan yumurta ilk sırada gelmektedir.

IMG_2848.jpeg

Onu takip eden süt ve süt ürünleri de en önemli kahvaltı besinlerindendir. 

IMG_2847.jpeg

-sihirli etkileri olan yeşilliklerimizi de unutmayalım.Demir vitamini açısında oldukça zengin olan maydanoz,roka,yeşil soğan gibi sebzelerle kahvaltı soframızı zenginleştirmemiz gerekmektedir.